Tim Bobbin (6)
Home Up Biographical Autobiography Walks Poetry Glossary Literary Reviews etc. Main Index Site Search
 


 

NOTE.—The following Conjugations of Verbs may serve further to illustrate
                       the structure, and variations of the Dialect.


VERBS, CONJUGATED
THROUGH ALL THEIR NUMBERS, PERSONS,
MOODS, AND TENSES.
_________________________


AUXILIARY VERBS.

To BE.

PRESENT TENSE.

Sing.

I, or aw am. Theaw art. He is.

Plu.

We ar. Yo ar. They ar.


IMPERFECT TENSE.

Sing.

I, or aw, wur. Theaw wur. He wur.

Plu.

We wurn. Yo wurn. They wurn.


To, HA, or HAV.

PRESENT TENSE.

Sing.

I ha, or hav. Theaw has. He has.

Plu.

We han. Yo han. They han.


IMPERFECT TENSE.

Sing.

 I, or aw had. Theaw had. He had.

Plu.

We hadn. Yo hadn. They hadn.


SHALL, or SHOLL.

PRESENT TENSE.

Sing.

I, or aw shall. Theaw shall. He shall.

Plu.

We shan. Yo shan. They shan.


IMPERFECT TENSE.

Sing.

I, or aw shud. Theaw shud. He shud.

Plu.

We shudn. Yo shudn. They shudn.


WILL.

PRESENT TENSE.

Sing.

I, or aw will. Theaw will. He will.

Plu.

We win. Yo win. They win.


IMPERFECT TENSE.

Sing.

I, or aw woud, or wud. Theaw wud. He wud.

Plu.

We wudn. Yo wudn. They wudn.


MAY.

PRESENT TENSE.

Sing.

I, or aw may. Theaw may. He may.

Plu.

We men, or mayn. Yo men. They men.


IMPERFECT TENSE.

Sing.

I, or aw met. Theaw met.    He met.

Plu.

We metn. Yo metn. They metn.


CON.

PRESENT TENSE.

Sing.

I, or aw con. Theaw con. He con.

Plu.

We con. Yo con. They con.


IMPERFECT TENSE.

Sing.

I, or aw cud. Theaw cud. He cud.

Plu.

We cudn. Yo cudn. They cudn.


To DO.

PRESENT TENSE.

Sing.

I, or aw doo. Theaw dus. He dus.

Plu.

We dun. Yo dun. They dun.


IMPERFECT TENSE.

Sing.

I, or aw did, or dud. Theaw did. He did.

Plu.

We didn. Yo didn. They didn.

 

TO BE.

INDICATIVE MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


I, or aw am.
Theaw art.
He, hoo, or it is.

Plural.


We ar.
Yo ar.
They ar.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw wur.
Theaw wur.
He wur.

Plural.


We wurn.
Yo wurn.
They wurn.


PERFECT TENSE.

Singular.


I ha bin.
Theaw has bin.
He has bin.

Plural.


 We han bin.
 Yo han bin.
 They han bin.


PLUPERFECT TENSE.

Singular.


I had bin.
Theaw had bin.
He had bin.

Plural.


We hadn bin.
Yo hadn bin.
They hadn bin.


FIRST FUTURE TENSE.

Singular.


I, or aw shall or will be.
Theaw shall or will be.
He shall or will be.

Plural.


We shan or win be.
Yo shan or win be.
They shan or win be.


SECOND FUTURE TENSE.

Singular.


I, or aw shallha bin.
Theaw shallha bin.
He shallha bin.

Plural.


We shanha bin.
Yo shanha bin.
They shanha bin.



IMPERATIVE MOOD.

Singular.


Let me be.
Be theaw, or do theaw be.
Let him be.

Plural.


Let us be.
Be yo, or dooyo be.
Let em be.



POTENTIAL MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


I or aw may or con be.
Theaw mayst or const be.
He may or con be.

Plural.


We men or mayn, or con be.
Yo men or mayn, or con be.
They men or mayn, or con be.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw met, cud, wud, or  shudn be.
Theaw metst, cudst, wudst,  shudst
        be.
He met, cud, wud, or shud  or shudn
        be.

Plural.


We metn, cudn, wudn, ot shud be.
Yo metn, cudn, wudn, or or shudn
        be.
They metn, cudn, wudn, be.
 


PERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw may or con habin.
Theaw may or conha bin.
He may or conha bin.

Plural.


We men or mayn or conha bin.
Yo men, or mayn, or conha bin.
They men, or mayn, or conha bin.


PLUPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw, met, cud, wud, or  shudha
        bin.
Theaw met, cud, wud, or  shudha
        bin.
He met, cud, wud, or shudha bin.

Plural.


We metn, cudn, wudn, or shudha
        bin.
Yo metn, cudn, wudn, or shudha bin.
They metn, cudn, wudn, or shudha
       bin.



SUBJUNCTIVE MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


Iv I, or aw be.
Iv theaw be.
Iv he be.

Plural.


Iv we bin.
Iv yo bin.
Iv they bin.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


Iv I, or aw wur.
Iv theaw wur.
Iv he wur.

Plural.


Iv we wurn.
Iv yo wurn.
Iv they wurn.



INFINITIVE MOOD.
PRESENT TENSE—To be.                PERFECT—To hav bin.



PARTICIPLES.
PRESENT—Bein.                PERFECT—Bin.
COMPOUND PERFECT—Havin bin.



TO HAV.

INDICATIVE MOOD.

PRESENT TENSE.
 

Singular.


I ha, or hav.
Theaw has.
He has.

Plural.


We han,
Yo han.
They han.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


I had.
Theaw had.
He had.

Plural.


We hadn.
Yo hadn.
They hadn.


PERFECT TENSE.

Singular.


I ha, or hav had.
Theaw has had.
He has had.

Plural.


We han had.
Yo han had.
They han had.


PLUPERFECT TENSE.

Singular.


I had had.
Theaw had had.
He had had.

Plural.


We hadn had.
Yo hadn had.
They hadn had.


FIRST FUTURE TENSE.

Singular.


I shall, or sholl, or will hav.
Theaw shalt, or sholt, or wilt hav.
He shall, or sholl, or will hav.

Plural.


We shan or win hav.
Yo shan or win hav.
They shan or win hav.


SECOND FUTURE TENSE.

Singular.


I shallha had.
Theaw shallha had.
He shallha had.

Plural.


We shanha had.
Yo shanha had.
They shanha had.


IMPERATIVE MOOD.

Singular.


Let me hav.
Hav, or hav theaw, or
Doe theaw hav.

Plural.


Let us hav.
Hav, or havyo, or dooyo hav.
Let 'em hav.



POTENTIAL MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


I may, or con hav.
Theaw may, or con hav.
He may, or con hav.

Plural.


We mayn, or men, or con hav.
Yo mayn, or men, or con hav.
They mayn, or men, or con hav.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


I met, cud, wud, or shud hav.
Theaw met, cud, wud, or shud hav.
He met, cud, wud, or shud hav.
 

Plural.


We metn, cudn, wudn, or shudn hav.
Yo metn, cudn, wudn, or shudn hav.
They metn, cudn, wudn, or shudn
        hav.


PERFECT TENSE.

Singular.


I may, or conha had.
Theaw may, or conha had.
He may, or conha had.

Plural.


We mayn, or men, or conha had.
Yo mayn, or men, or conha had.
They mayn, or men, or conha had.


PLUPERFECT TENSE.

Singular.

I met, cud, wud, or shudha had.
Theaw met, cud, wud, or shudha
        had.
He met, cud, wud, or shudha had.

 

Plural.

We metn, cudn, wudn, or shudnha
        had.
Yo metn, cudn, wudn, or shudnha
        had.
They metn, cudn, wudn, or shudnha
        had.



SUBJUNCTIVE MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


Iv I hav.
Iv theaw has.
Iv he has.

Plural.


Iv we han.
Iv yo han.
Iv they han.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


Iv I had.
Iv theaw had.
Iv he had.

Plural.


Iv we hadn.
Iv yo hadn.
Iv they hadn.


PERFECT TENSE.

Singular.


Iv I hav had.
Iv theaw has had.
Iv he has had.

Plural.


Iv we han had.
Iv yo han had.
Iv they han had.


PLUPERFECT TENSE.

Singular.


Iv I had had.
Iv theaw had had.
Iv he had had.

Plural.


Iv we hadn had.
Iv yo hadn had.
Iv they hadn had.


FIRST FUTURE TENSE.

Singular.


Iv I shall, or sholl, or will hav.
Iv theaw shalt, or sholt, or wilt hav.
Iv he shall, or sholl, or will hav.

Plural.


Iv we shan or win hav.
Iv yo shan or win hav.
Iv they shan or win hav.


SECOND FUTURE TENSE.

Singular.


Iv I shall, or sholl, hav had.
Iv theaw shalt, or sholt, hav had.
Iv he shall, or sholl, hav had.

Plural.


Iv we shan hav had.
Iv yo shan hav had.
Iv they shan hav had.



INFINITIVE MOOD.

PRESENT—To hav.        PERFECT—To hav had.


PARTICIPLES.
PRESENT, OR ACTIVE—Havin.        PERFECT—Had.
COMPOUND PERFECT—Havin had.



TO BAKE.

INDICATIVE MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


I, or aw bake.
Theaw bakes.
He bakes.

Plural.


We bakn.
Yo bakn.
They bakn.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw bakt.
Theaw bakt.
He bakt.

Plural.


We baknt.
Yo baknt.
They baknt.


PERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw ha bakt.
Theaw has bakt.
He has bakt.

Plural.


We han bakt.
Yo han bakt.
They han bakt.


PLUPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw had bakt.
Theaw had bakt.
He had bakt.

Plural.


We hadn bakt.
Yo hadn bakt.
They hadn bakt.


FIRST FUTURE TENSE.

Singular.


I, or aw shall, or sholl, or will bake.
Theaw shall, or sholl, or will bake.
He shall, or sholl, or will bake.

Plural.


We shan, or win bake.
Yo shan, or win bake.
They shan, or win bake.


SECOND FUTURE TENSE.

Singular.


I, or aw shall, or shollha bakt.
Theaw shall, or shollha bakt.
He shall, or shollha bakt.

Plural.


We shanha bakt.
Yo shanha bakt.
They shanha bakt.



IMPERATIVE MOOD.

Singular.


Let me bake.
Bake, or bake theaw, or doo
        theaw bake.
Let him bake.

Plural.


Let us bake.
Bake, or bake yo, or doo
        yo bake.
Let 'em bake.



POTENTIAL MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


I, or aw, may or con bake.
Theaw may or con bake.
He may or con bake.

Plural.


We mayn, or men, or con bake.
Yo mayn, or men, or con bake.
They mayn, or men, or con bake.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw met, cud, wud, or shud bake.
Theaw met, cud, wud, or shud bake.
He met, cud, wud, or shud bake.

 

Plural.


We metn, cudn, wudn, or shudn
        bake.
Yo metn, cudn, wudn, or shudn bake.
They metn, cudn, wudn, or shudn
        bake.


PERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw may, or conha bakt.
Theaw may, or conha bakt.
He may, or conha bakt.

Plural.


We mayn, or men, or conha bakt.
Yo mayn, or men, or conha bakt.
They mayn, or men, or conha bakt.


PLUPERFECT TENSE.

Singular.

I, or aw met, cud, wud, or shudha
        bakt.
Theaw met, cud, wud, or shudha
        bakt.
He met, cud, wud, or shudha bakt.
 

Plural.

We metn, cudn, wudn, or shudnha
        bakt.
Yo metn, cudn, wudn, or shudnha
        bakt.
They metn, cudn, wudn, or shudnha
        bakt.



SUBJUNCTIVE MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


Iv I, or aw bake.
Iv theaw bakes.
Iv he bakes.

Plural.


Iv we bakn.
Iv yo bakn.
Iv they bakn.



INFINITIVE MOOD.
PRESENT—To bake.        PERFECT—To hav bakt.


PARTICIPLES.
PRESENT OR ACTIVE—Bakin.        PERFECT—Bakt.
COMPOUND PERFECT—Havin bakt.



TO BREW.

INDICATIVE MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


I, or aw brew.
Theaw brews.
He brews.

Plural.


We brewn.
Yo brewn.
They brewn.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw brewd.
Theaw brewd.
He brewd.

Plural.


We brewdn.
Yo brewdn.
They brewdn.


PERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw ha, or hav brewd.
Theaw has brewd.
He has brewd.

Plural.


We han brewd.
Yo han brewd.
They han brewd.


PLUPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw had brewd.
Theaw had brewd.
He had brewd.

Plural.


We hadn brewd.
Yo hadn brewd.
They hadn brewd.


FIRST FUTURE TENSE.

Singular.


I, or aw shall, or sholl, or will brew.
Theaw shall, or sholl, or will brew.
He shall, or sholl, or will brew.

Plural.


We shan, or win brew.
Yo shan, or win brew.
They shan, or win brew.


SECOND FUTURE TENSE.

Singular.


I, or aw shall, or sholl, or willha
        brewd.
Theaw shall, or sholl, or willha
        brewd. 
He shall, or sholl, or willha brewd.

Plural.


We shan, or winha brewd.
Yo shan, or winha brewd.
They shan, or winha brewd.

 



IMPERATIVE MOOD.

Singular.


Let me brew.
Brew, or brew theaw, or doo theaw
        brew.
Let him brew.

Plural.


Let us brew.
Brew, or brewyo, or dooyo brew.
Let 'em brew.
 



POTENTIAL MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


I, or aw may, or con brew.
Theaw may or con brew.
He may or con brew.

Plural.


We mayn, or men, or con brew.
Yo mayn, or men, or con brew.
They mayn or men, or con brew.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw met, cud, wud, or shud
        brew.
Theaw met, cud, wud, or shud brew.
He met, cud, wud, or shud brew.
 

Plural.


We metn, cudn, wudn, shudn brew.
Yo metn, cudn, wudn, or shudn
        brew.
They metn, cudn, wudn, or shudn
        brew.


PERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw may, or conha brewd.
Theaw may, or conba brewd.
He may, or conha brewd.

Plural.


We mayn, or men, or conha brewd.
Yo mayn, or men, or conha brewd.
They mayn, or men, or conha brewd.


PLUPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw met, cud, wud, or shudha
        brewd.
Theaw met, cud, wud, or shudha
        brewd.
He met, cud, wud, or shudha brewd.
 

Plural.


We metn, cudn, wudn, or shudnha
        brewd.
Yo metn, cudn, wudn, or shudnha
        brewd.
They metn, cudn, wudn, or shudnha
        brewd.



SUBJUNCTIVE MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


Iv I, or aw brew.
Iv theaw brews.
Iv he brews.

Plural.


Iv we brewn.
Iv yo brewn.
Iv they brewn.

NOTE.—The remaining of this mood being in every respect similar to the

corresponding tenses of the indicative mood, with the addition to the verb of a conjunction expressed or implied, denoting a condition, wish, supposition, &c. they are not again presented to the reader.



INFINITIVE MOOD.
PRESENT—To brew.        PERFECT—To hav brewd.


PARTICIPLES.
PRESENT, OR ACTIVE—Brewin.        PERFECT—Brewd.
COMPOUND PERFECT—Havin brewd.



TO WORCH.

INDICATIVE MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


I, or aw worch.
Theaw worches.
He worches.

Plural.


We worchn.
Yo worchn.
They worchn.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw worcht.
Theaw worcht.
He worcht.

Plural.


We worchnt.
Yo worchnt.
They worchnt.


PERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw ha worcht.
Theaw has worcht.
He has worcht.

Plural.


We han worcht.
Yo han worcht.
They han worcht.


PLUPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw had worcht.
Theaw had worcht.
He had worcht.

Plural.


We hadn worcht.
Yo hadn worcht.
They hadn worcht.


FIRST FUTURE TENSE.

Singular.


I, or aw shall, or sholl, or will worch.
Theaw shall, or sholl,or will worch.
He shall, or sholl, or will worch.

Plural.


We shan worch.
Yo shan worch.
They shan worch.


SECOND FUTURE TENSE.

Singular.


I, or aw shallha worcht.
Theaw shallha worcht.
He shallha worcht.

Plural.


We shanha worcht.
Yo shanha worcht.
They shanha worcht.


IMPERATIVE MOOD.

Singular.


Let me worch.
Worch, or worch theaw, or
        doo theaw worch.
Let him worch.

Plural.


Let us worch.
Worch, or worch yo, or doo
        yo worch.
Let 'em worch.



POTENTIAL MOOD.

PRESENT TENSE.

Singular.


I, or aw may, or con worch.
Theaw may, or con worch.
He may, or con worch.

Plural.


We mayn, or men, or con worch.
Yo mayn, or men, or con worch.
They mayn, or men, or con worch.


IMPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw met, cud, wud, or shud
        worch.
Theaw met, cud, wud, or shud
        worch.
He met, cud, wud, or shud worch.
 

Plural.


We metn, cudn, wudn, or shudn
        worch.
Yo metn, cudn, wudn, or shudn
        worch.
They metn, cudn, wudn, or shudn
        worch.

PERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw may, or conha worcht.
Theaw may, or conha worcht.
He may, or conha worcht.

Plural.


We mayn, or men, or conha worcht.
Yo mayn, or men, or conha worcht.
They mayn, or men, or conha worcht.


PLUPERFECT TENSE.

Singular.


I, or aw met, cud, wud, or shudha
        worcht.
Theaw met, cud, wud, or shudha
        worcht.
He met, cud, wud, or shudha worcht.
 

Plural.


We metn, cudn, wudn, or shudnha
        worcht.
Yo metn, cudn, wudn, or shudnha
        worcht.
They metn, cudn, wudn, or shudnha
        worcht.


SUBJUNCTIVE MOOD.

Singular.


Iv I, or aw worth.
Iv theaw worches.
Iv he worches.

Plural.


Iv we worchn.
Iv yo worchn.
Iv they worchn.



INFINITIVE MOOD.
PRESENT —To worch.        PERFECT—To hav worcht.


PARTICIPLES.
PRESENT, OR ACTIVE—Worchin.        PERFECT—Worcht.
COMPOUND PERFECT—Havin worcht.





JOHN HEYWOOD, PRINTER, HEYWOOD.

 



[Home] [Up] [Biographical] [Autobiography] [Walks] [Poetry] [Glossary] [Literary Reviews etc.] [Main Index] [Site Search]

Correspondence should be sent to Webmaster@Gerald-Massey.org.uk